طرز تهیه کلم پلو شیرازی به روش مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه کلم پلو

طرز تهیه کلم پلو استان تهران طرز تهیه کلم پلو رزا منتظمی طرز تهیه کلم پلو شیرازی اصل مجلسی طرز تهیه کلم پلو ساده طرز تهیه کلم پلو تهرانی طرز تهیه کلم پلو با مرغ طرز تهیه کلم پلو کرمانی طرز تهیه کلم پلو ساده بدون گوشت

کلم پلو از غذاهای قدیمی و بسیار خوشمزه ایرانی است که در شهرهای مختلف کشورمان با رسپی های متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کلم پلو در ادامه با سایت آموزشی نکته چی همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
برنج ۴ پیمانه
کلم برگ کوچک۱ عدد
پیاز متوسط۲ عدد
گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
سبزی پلویی ۳۰۰ گرم
زعفران دم کردهبه مقدار کافی
نمک، فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار کافی

طرز تهیه کلم پلو

مرحله اول

برای تهیه کلم پلوی مجلسی در ابتدای کار گوشت را به تکه های کوچک تقسیم می کنیم، سپس درون چرخ می ریزیم و چرخ می کنیم. در ادامه کلم را به صورت نواری خرد می کنیم و می شوییم، سپس درون آبکش قرار می دهیم.

مرحله دوم

حالا اجازه می دهیم آب اضافی کلم خارج شود. در ادامه سبزی پلویی (تره، ریحان، مرزه و ترخون) را می شوییم، سپس درون آبکش قرار می دهیم و اجازه می دهیم آب اضافی خارج شود. در ادامه سبزی را روی تخته گوشت قرار می دهیم.

مرحله سوم

در این مرحله سبزی پلویی را به صورت ریز ساطوری میکنیم. در ادامه برنج را می شوییم، سپس درون یک قابلمه حاوی آب اضافه می کنیم و ۱ قاشق چایخوری نمک درون آن می ریزیم و اجازه می دهیم برنج درون آب بماند تا خیس بخورد.

مرحله چهارم

حالا پوست ۱ عدد پیاز را جدا می کنیم، سپس به صورت نگینی ریز خرد می کنیم. در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم و مقداری روغن مایع به آن اضافه می کنیم، سپس بلافاصله پیاز را درون آن می ریزیم.

مرحله پنجم

در این مرحله پیاز را تفت می دهیم تا سرخ و طلایی شود، سپس کلم را به آن اضافه می کنیم و به تفت دادن ادامه می دهیم تا کلم شیشه ای شود. در ادامه سبزی پلویی را به کلم اضافه می کنیم و تفت می دهیم.

مرحله ششم

حالا پوست پیاز باقی مانده را جدا می کنیم، سپس به صورت ریز رنده می کنیم و از صافی رد می کنیم تا آب اضافی اش خارج شود. در ادامه پیاز رنده شده را به گوشت چرخ کرده اضافه می کنیم و ورز می دهیم تا مواد یکدست شود.

مرحله هفتم

در این مرحله مقداری نمک و فلفل سیاه به گوشت چرخ کرده اضافه می کنیم و مجددا خوب ورز می دهیم تا مواد ترکیب و یکدست شود. در ادامه مقداری از مواد گوشتی بر می داریم و در دست به صورت گرد فرم می دهیم.

مرحله هشتم

حالا یک تابه جداگانه روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس مقداری روغن مایع درون آن می ریزیم و اجازه می دهیم روغن به خوبی گرم شود. در ادامه گوشت های قلقلی را درون تابه قرار می دهیم، سپس تفت می دهیم تا کاملا سرخ شوند.

مرحله نهم

در این مرحله گوشت های قلقلی را به مخلوط سبزی پلویی اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب و یکدست شود. در ادامه مقداری زردچوبه، نمک و فلفل سیاه به مواد میانی کلم پلو اضافه می کنیم و تفت می دهیم.

مرحله دهم

حالا زمانی که بوی خامی ادویه ها از بین رفت حرارت را خاموش می کنیم. در ادامه یک قابلمه را تا نیمه پر از آب می کنیم، سپس ۱ قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم و قابلمه را روی حرارت زیاد قرار می دهیم.

مرحله یازدهم

در این مرحله اجازه می دهیم آب به نقطه جوش برسد، سپس برنج را درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی اش خارج شود. در ادامه برنج را درون قابلمه حاوی آب جوش می ریزیم و اجازه می دهیم به مدت ۸ تا ۱۲ دقیقه درون آب جوش بماند.

مرحله دوازدهم

حالا زمانی که پخت اولیه برنج انجام شد، سپس اطراف برنج نرم و مغز آن کمی گیر داشت قابلمه را از روی حرارت بر می داریم و آبکشی می کنیم. در ادامه یک قابلمه مناسب انتخاب می کنیم و مقداری روغن مایع درون آن می ریزیم.

مرحله سیزدهم

در این مرحله ته دیگ دلخواه را درون قابلمه فیکس می کنیم، سپس یک لایه برنج درون قابلمه می ریزیم. در ادامه مقداری از مواد میانی به همراه زعفران دم کرده به صورت پخش روی برنج می ریزیم و به همین ترتیب ادامه می دهیم تا مواد تمام شود.

مرحله چهاردهم

حالا درب قابلمه را با دم کنی می پوشانیم، سپس روی قابلمه قرار می دهیم. در ادامه روی حرارت ملایم شعله پخش کن قرار می دهیم، سپس قابلمه را روی آن می گذاریم و اجازه می دهیم کلم پلو به مدت ۴۵ دقیقه دم بکشد.

مرحله پانزدهم

در نهایت پس از گذشت این زمان حرارت را خاموش می کنیم و کلم پلو را مخلوط می کنیم تا مواد با هم ترکیب و یکدست شود، سپس کلم پلو شیرازی را درون ظرف مورد نظرمان می ریزیم و به همراه ماست سرو می کنیم. نوش جان.

آخرین بروز رسانی در : پنج شنبه 5 اسفند 1400
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام نکته چی و لینک مستقیم بلا مانع است.