طرز تهیه کوکوی عدس خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه کوکوی عدس خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه کوکوی عدس کوکوی عدس یکی از انواع غذاهای خوشمزه و ساده است که با مواد متنوعی درست می شود. این کوکوی …

طرز تهیه سیرابی و شیردان خوشمزه و بازاری مرحله به مرحله

طرز تهیه سیرابی و شیردان خوشمزه و بازاری مرحله به مرحله

طرز تهیه سیرابی و شیردان سیراب و شیردان یکی از انواع غذاهای قدیمی و سنتی ایرانی است که معمولا برای عصرانه یا صبحانه …

طرز تهیه پاتلیجان کباب به روش ترکیه ای مرحله به مرحله

طرز تهیه پاتلیجان کباب به روش ترکیه ای مرحله به مرحله

طرز تهیه پاتلیجان کباب پاتلیجان کباب یکی از انواع غذاهای معروف کشور ترکیه است که با ترکیبات متنوعی درست می شود، برای مشاهده …

طرز تهیه امگشت پلو

طرز تهیه امگشت با ماهی امگشت پلو خوزستان طرز تهیه امگشت پلو با تن ماهی مگشت پلو با شوید طرز تهیه امگشت خوزستانی طرز تهیه مگشت پلو غذای جنوبی طرز تهیه پلو ماهی عربی امگشت با مرغ

امگشت پلو از غذاهای خوشمزه و ساده استان های جنوبی ایران است که با ترکیبات متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه امگشت پلو در ادامه با سایت آموزشی نکته چی همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر
برنج۳ پیمانه
تن ماهی۲ عدد
پیاز۴ عدد
سیر۳ حبه
کشمش½ لیوان
شوید خشک۴ قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده۲ قاشق غذاخوری
پودر دارچین۱ قاشق چایخوری
نمک، فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار کافی
فلفل قرمز و روغنبه مقدار کافی

طرز تهیه امگشت پلو

مرحله اول

برای تهیه امگشت پلو با تن ماهی در ابتدای کار برنج را درون یک کاسه حاوی آب می ریزیم و ۱ قاشق چایخوری نمک اضافه می کنیم تا دانه های برنج خرد نشوند، سپس اجازه می دهیم برنج یک ساعت خیس بخورد.

مرحله دوم

در همین حین تن ماهی را درون یک قابلمه حاوی آب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا ۲۰ دقیقه بجوشند. پس از گذشت این زمان تن ها را باز می کنیم و درون صافی می ریزیم تا روغن اضافی شان خارج شود.

مرحله سوم

در این مرحله ۲ تا از پیازها را به صورت خلالی نازک و یکدست خرد می کنیم، سپس داخل یک تابه مناسب مقداری روغن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم. در ادامه پیاز را به تابه اضافه کرده و چند دقیقه تفت می دهیم.

مرحله چهارم

حالا سیرها را درون تابه رنده کرده و یک دقیقه تفت می دهیم، سپس مقداری نمک، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زردچوبه به تابه اضافه کرده و یک دقیقه دیگر مواد را تفت می دهیم تا عطر ادویه ها خارج شود.

مرحله پنجم

در این مرحله تن ها را به همراه زعفران دم کرده به تابه اضافه کرده و چند دقیقه تفت می دهیم تا مواد ترکیب شوند، سپس تابه را از روی حرارت کنار می گذاریم. در ادامه یک قابلمه بزرگ را تا نیمه آب پر کرده و روی حرارت زیاد قرار می دهیم.

مرحله ششم

۱ قاشق نمک به آب اضافه کرده و صبر می کنیم تا جوش بیاید، سپس برنج را می شوییم و به آب جوش می افزاییم. پس از گذشت ۸ تا ۱۰ دقیقه برنج را آبکشی می کنیم، سپس درون یک قابلمه مناسب کمی روغن می ریزیم.

مرحله هفتم

برای ته دیگ یک لایه نان یا سیب زمینی اسلایس شده در کف قابلمه قرار می دهیم، سپس یک لایه برنج روی ته دیگ می ریزیم. در ادامه مقداری شوید خشک روی برنح می پاشیم، سپس مقداری از مخلوط تن ماهی روی آن میریزیم.

مرحله هشتم

مواد را به همین ترتیب درون قابلمه می ریزیم، سپس درب قابلمه را با دم کنی می پوشانیم و اجازه می دهیم برنج ۴۵ دقیقه دم بکشد. در همین حین پیازهای باقیمانده را به صورت خلالی یکدست خرد می کنیم.

مرحله نهم

در این مرحله یک تابه روی حرارت قرار داده و پیاز را به همراه مقداری روغن اضافه می کنیم، سپس کمی تفت می دهیم تا پیاز سبک شود. در ادامه مقداری زردچوبه اضافه کرده و چند دقیقه تفت می دهیم تا پیاز طلایی شود.

مرحله دهم

حالا کشمش را اضافه کرده و یک دقیقه تفت می دهیم، سپس دارچین را اضافه کرده و پس از مخلوط کردن مواد، تابه را از روی حرارت کنار می گذاریم. پس از اینکه برنج دم کشید، آنرا درون دیس می ریزیم و با پیاز داغ و کشمش تریین می کنیم.

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 12 بهمن 1401
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام نکته چی و لینک مستقیم بلا مانع است.