طرز تهیه شیرینی نان برنجی

طرز تهیه نان برنجی یزدی نکات پخت رزا منتظمی گیلان حاج خلیفه عربی در مایکروفر عید خانم جمشیدیان فوت و فن گلستان خانگی

شیرینی نان برنجی یکی شیرینی های خوشمزه و سنتی ایرانی است که اصالت آن متعلق به استان های غربی کشور (مخصوصا کرمانشاه) می باشد، برای مشاهده این آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه شیرینی نان برنجی در ادامه با نکته چی همراه باشید.

مواد لازم شیرینی نان برنجی
آرد برنج۲۵۰ گرم ( دو لیوان سرخالی )
روغن جامد یا کره۱۲۵ گرم ( نصف لیوان )
پودر قند۸۰ گرم (سه چهارم لیوان)
آرد گندم۲ قاشق غذاخوری
تخم مرغ۱ عدد
زعفران دم کرده۲ قاشق غذاخوری
گلاب۲ قاشق غذاخوری
پودر هل۱ قاشق مرباخوری
تخم خرفهبرای تزیین

طرز تهیه شیرینی نان برنجی

مرحله اول

برای تهیه شیرینی نان برنجی ابتدا روغن جامد را آب می کنیم و داخل یخچال می گذاریم تا خودش را بگیرد و بعد از داخل یخچال بیرون می آوریم و کنار می گذاریم تا با دمای آشپزخانه سازگار شود و (به این کار روغن صاف می گویند که در قنادی ها نیز هست.

مرحله دوم

اگر از کره استفاده می کنید اول کره را از داخل یخچال بیرون می آوریم و در محیط می گذاریم تا به مرور نرم شود و استفاده کنید.می توانیم از هر دو نیز در شیرین استفاده کنیم.)آب شود و در کاسه ای می ریزیم و پودر قند را نیز می افزاییم.

مرحله سوم

سپس با همزن ۱۰ دقیقه با دور کند می زنیم تا روغن پوک شود و آنوقت تخم مرغ ( زرده را از سفیده جدا می کنیم و سفیده را داخل کاسه ای می ریزیم و ۱ قاشق پودر قند به آن اضافه می کنیم و با همزن برقی با دور تند بقدری می زنیم که سفید شود و فرم بگیرد و بعد به مواد می افزاییم)

مرحله چهارم

سپس به همراه گلاب (اول گلاب را با ۲ قاشق غذاخوری آب مخلوط می کنیم و بعد اضافه می کنیم) و هل (اگر هل را می کوبید و داخل مواد می ریزیم به اندازه نوک قاشق اضافه کنید)به مواد اضافه می کنیم و مجددا هم می زنیم با دور کند به مدت  ۵ دقیقه تا شیرینی منسجم شود و بافت خوبی بگیرد.

مرحله پنجم

۲ قاشق غذاخوری از آرد برنج بر می داریم و به جای آن دو قاشق غذاخوری آرد سفید قنادی به آن اضافه می کنیم و آرد برنج را دو مرتبه الک می کنیم و کم کم به مواد اضافه می کنیم و با لیسک در یک جهت مواد را مخلوط می کنیم و آرد را همین طور اضافه می کنیم تا خمیر به وجود بیاید و منسجم شود.

مرحله ششم

آنوقت خمیر را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم و به یک قسمت از آن زعفران دم کرده(شیرینی ساده و زعفرانی) اضافه می کنیم و خوب ورز می دهیم تا کاملا به خورد خمیر برود و داخل کیسه های جدا هر خمیر را قرار می دهیم و در آن ها را گره می زنیم.

مرحله هفتم

سپس داخل یخچال قرار می دهیم تا به مدت ۲۴ ساعت استراحت کنند. پس از گذشت این زمان کیسه های محتوی خمیرها را از داخل یخچال بیرون می آوریم و در محیط قرار می دهیم تا به مدت ۱ ساعت با دمای محیط سازگار شوند.

مرحله هشتم

سینی فر را بیرون می آوریم و فر را روشن می کنیم و روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد می گذاریم تا به مدت ۱۵ دقیقه گرم شود.کف سینی کاغذ روغنی قرار می دهیم و خمیرها را کمی ورز می دهیم و از هر کدام به اندازه تقریبا یک گردو بر می داریم.

مرحله نهم

سپس با دست گوله می کنیم تا شبیه دایره شود و در سینی آن ها را می چینیم و با مهر یا قالب روی آن ها هر طرحی که تمایل داریم ایجاد می کنیم و کمی تخم خرفه روی آن ها می ریزیم و سینی را داخل فر قرار می دهیم تا شیرینی ها به مدت ۱۵ دقیقه بپزند.

مرحله دهم

زمانیکه شیرینی ها آماده شدند سینی را از فر بیرون می آوریم و اجازه می دهیم تا شیرینی ها خنک شوند(چون داغ هستند و زود خورد می شوند)و بعد آرام شیرینی های نان برنجی را در ظرف مورد نظر می چینیم و نوش جان کنید.

آخرین بروز رسانی در : چهارشنبه 20 بهمن 1400

مطالب پربازدید از سراسر وب

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام نکته چی و لینک مستقیم بلا مانع است.