طرز تهیه لوکوم پرتقالی

طرز تهیه لوکوم پرتقالی, طرز تهیه لوکوم پرتقالی ترکیه ای

لوکوم پرتقالی یکی از انواع شیرینی‌های خوشمزه، لذیذ، پرطرفدار و شیک است که برای پذیرایی و مهمانی‌ها بسیار مناسب است، این شیرینی دلچسب را می‌توانید با روش‌های مختلف و با طعم‌های متنوعی مطابق با ذائقه و سلیقه هر فرد آماده و سرو کنید. برای آشنایی کامل و مرحله به مرحله با طرز تهیه لوکوم پرتقالی در ادامه با سایت آموزشی نکته چی همراه باشید.

مواد لازممقدار مواد
آب پرتقال طبیعی۲ لیوان
نشاسته ذرت۲ قاشق غذا خوری سر پر
شکر۲/۱ لیوان
وانیل۱ قاشق چای خوری
کره۱ قاشق چای خوری
پودر نارگیل یا نشاسته ذرت برای آغشته کردن لوکوم با آنبه مقدار لازم

طرز تهیه لوکوم پرتقالی

مرحله ۱: برش زدن و گرفتن آب پرتقال

پرتقال‌ها را تمیز بشورید، خشک کنید، بهتر است که از پرتقال‌های سالم، آبدار و خوش طعم استفاده کنید که طعم آنها نه خیلی ترش و نه خیلی شیرین باشد سپس پرتقال‌ها را از وسط برش بزنید آب آن‌ها را با آبمیوه‌گیری دستی بگیرید و داخل یک ظرف بریزید.

مرحله ۲: رد کردن آب پرتقال از صافی و ریختن آن داخل ظرف مناسب

به جای پرتقال با توجه به ذائقه و سلیقه خودتان می‌توانید از نارنگی یا لیمو ترش هم استفاده کنید سپس آب پرتقال‌ها را از صافی رد کنید تا تمام پوره‌ها و هسته‌های آنها گرفته شود، طوری که بافت کاملاً صاف و یک دستی تشکیل شود، سپس آب پرتقال را داخل یک قابلمه بریزید.

مرحله ۳: اضافه کردن شکر و نشاسته ذرت به آب پرتقال

بعد از آن مقداری شکر به آب پرتقال اضافه کنید، هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند، سپس مقداری نشاسته ذرت را هم به آب پرتقال اضافه کنید و با آن ترکیب کنید تا خوب با هم مخلوط شوند، با همزن دستی هم بزنید تا نشاسته ذرت در آب پرتقال کاملاً حل شود.

مرحله ۴: اصافه کردن پودر ژله پرتقالی به مخلوط مواد

سپس با توجه به ذائقه و سلیقه خودتان می‌توانید مقداری پودر ژله پرتقالی را هم به مخلوط مواد اضافه کنید، هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب شوند، پودر ژله به خورد مواد برود، طوری که رنگ و طعم لوکوم پرتقالی در نهایت خوش رنگ‌تر و پرتقالی‌تر شود.

مرحله ۵: قرار دادن قابلمه روی حرارت ملایم و غلیظ شدن مخلوط

بعد قابلمه را روی حرارت خیلی کم قرار دهید و با همزن دستی یا قاشق مخلوط را مدام هم بزنید تا کم کم غلیظ شود و بافت آن سفت شود، تقریباً نیم ساعت طول می‌کشد تا بافت مخلوط تشکیل شده به غلظت مناسب برسد، غلظت مخلوط باید تقریبا مثل عسل شود.

مرحله ۶: اضافه کردن وانیل و کره به مخلوط مواد

سپس در اواخر پخت مخلوط مواد مقداری وانیل به آن اضافه کنید، هم بزنید تا کاملاً با هم مخلوط شوند، عطر وانیل پخش شود و به خورد مواد برود، بعد از آن مقداری کره را به ترکیب مواد اضافه کنید، هم بزنید و با آن‌ها مخلوط کنید تا بافت یک دستی تشکیل شود.

مرحله ۷: برداشتن قابلمه از روی حرارت و چرب کردن قالب با کره یا روغن

وقتی که مخلوط تشکیل شده به غلظت مناسب تقریبا به غلظت عسل رسید قابلمه را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید تا کمی از حرارت آن کم شود، سپس داخل یک ظرف پلاستیکی را با کره کاملاً چرب کنید به طوری که کف و دیواره‌های قالب یا ظرف با کره پوشانده شود.

مرحله ۸: ریختن مخلوط مواد در قالب و کگذاشتن قالب در یخچال

وقتی که مخلوط مواد کمی خنک شدند، آن‌ها را داخل قالب بریزید، سپس قالب را در یخچال قرار دهید، اجازه دهید تا به مدت ۳ تا ۴ ساعت در یخچال بماند و استراحت کند، لوکوم پرتقالی خودش را بگیرد، طوری که بافت آن کاملا سفت و منسجم شود.

مرحله ۹: بیرون آوردن لوکوم پرتقالی از قالب و قرار دادن آن روی پودر نارگیل

بعد از این که لوکوم پرتقالی خوب سفت شد ظرف را از یخچال بیرون بیاورید بعد روی یک سطح صاف، مقداری پودر نارگیل بریزید قالب را برگردانید، لوکوم پرتقالی را به شکل کامل از آن بیرون بیاورید، روی پودر نارگیل قرار دهید و با آن آغشته کنید.

مرحله ۱۰: آغشته کردن لوکوم پرتقالی به پودر نارگیل یا نشاسته ذرت

مقداری پودر نارگیل را هم روی لوکوم پرتقالی بریزید، به طوری که همه قسمت‌های آن با پودر نارگیل آغشته و پوشانده شود، به جای پودر نارگیل می‌توانید از نشاسته ذرت هم استفاده کنید، اما استفاده از پودر نارگیل طعم و مزه بهتری را به لوکوم می‌دهد.

مرحله ۱۱: برش دادن و سرو کردن لوکوم پرتقالی

بعد از آن با یک چاقوی تیز لوکوم پرتقالی را به شکل و اندازه دلخواه خودتان برش بزنید و چند برش از آن را داخل ظرف مناسب بچینید سپس لوکوم پرتقالی را به عنوان یک دسر شیک و جذاب برای پذیرایی و مهمانی‌ها همراه با انواع دورچین سرو کنید.

آخرین بروز رسانی در : یکشنبه 6 اسفند 1402

مطالب پربازدید از سراسر وب

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام نکته چی و لینک مستقیم بلا مانع است.