طرز تهیه قطاب

طرز تهیه قطاب قدیمی ساده در فر گردویی در فر دامغان آملی در فر دونفره آملی در فر قطاب یزدی

قطاب یکی زا انواع شیرینی های بسیار خوشمزه و محبوب ایرانی است که سوغاتی شهرهایی مثل یزد و کرمان نیز می باشد، برای مشاهده آموزش شیرینی پزی کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه قطاب در ادامه با نکته چی همراه باشید.

مواد لازم قطاب
آرد۲ لیوان
ماستنصف لیوان
زرده تخم مرغ۲ عدد
کره۱۰۰ گرم
بکینگ پودر۱ قاشق چایخوری
روغن مایعبه مقدار کافی
مواد لازم برای مغز قطاب
گردوسه چهارم لیوان
گلاب۲ قاشق غذاخوری
پودر قندسه چهارم لیوان
پودر هل۱ قاشق مرباخوری

دستور تهیه قطاب

مرحله اول

ابتدا کره را از داخل یخچال بیرون می آوریم و اجازه می دهیم تا با دمای آشپزخانه نرم شود. تخم مرغ ها را یکی یکی در پیاله ای می شکنیم و در صورت سالم بودن داخل کاسه ای می ریزیم (سفیده ها را در ظرفی می ریزیم و درب آن را می گذاریم و داخل یخچال قرار می دهیم تا بعدا برای انواع غذا استفاده کنیم)

مرحله دوم

سپس با چنگال یا همزن کمی هم می زنیم وکره را به آن اضافه می کنیم و مجددا هم می زنیم تا کره سبک شود. اگر به جای کره از روغن جامد آب شده می خواهید استفاده کنید نباید الان به زرده اضافه کنیم، باید اول بکینگ پودر را اضافه کنیم.

مرحله سوم

بعد ماست را می افزاییم و خوب مواد را با یکدیگر مخلوط می کنیم و بعد روغن را اضافه می کنیم و همگی مواد را هم می زنیم و آرد را الک می کنیم و کم کم به مواد اضافه می کنیم، سپس با قاشق مواد را مخلوط می کنیم و بعد با دست مواد را زیر و رو می کنیم.

مرحله چهارم

سپس آرد را با مواد کاملا مخلوط می کنیم تا جایی که خمیر شکل بگیرد و دیگر به دست نچسبد به ورز دادن ادامه می دهیم.آرد را کم کم اضافه می کنیم به مواد تا اگر خمیر شکل گرفت و به دست نچسبید آرد اضافی به آن اضافه نکرده باشیم تا خمیر سفت شود.

مرحله پنجم

خمیر را به صورت دایره در می آوریم و داخل کاسه قرار می دهیم و روی آن را با سلفون می پوشانیم و یک حوله یا پارچه تمیز روی کاسه می اندازیم و در اتاق قرار می دهیم تا به مدت ۱ ساعت خمیر در دمای اتاق استراحت کند.

مرحله ششم

سپس پودر گردو را داخل کاسه ای می ریزیم و هل، پودر قند و گلاب را به آن اضافه می کنیم، سپس ابتدا با قاشق مواد را مخلوط می کنیم و بعد با دست مواد را مخلوط می کنیم تا شبیه به خمیر شود.(اگر نیاز بود می توانید کمی گلاب مجددا اضافه کنید ولی دقت کنید به یکباره اضافه نکنید که مایع شل شود ابتدا کمی اضافه کنید و اگر مجددا نیاز بود دوباره اضافه کنید)

مرحله هفتم

در این مخلوط می توانید از پودر پسته یا پودر بادام نیز استفاده کنید و یا جایگزین پودر گردو کنید. مواد میانی قطاب کاملا سلیقه ای است و از هر نوع مغزیجاتی می توانید استفاده کنید.به اندازه یک حبه قند چهارگوش از مواد بر می داریم و به شکل دایره آن ها را در  می آوریم و در ظرفی مواد میانی که به صورت دایره هایی آن ها را شکل داده ایم را می چینیم.

مرحله هشتم

سپس روغن مایع مخصوص سرخ کردنی را به صورت شناور (روغن زیاد تا قطاب ها راحت داخل روغن سرخ شوند) داخل قابلمه ای متوسط می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم تا به مرور زمان داغ شود. خمیر را بعد از استراحت روی تخته آشپزخانه و یا هر نوع سطح صافی قرار می دهیم.

مرحله نهم

سپس با وردنه خمیر را باز می کنیم تا به ضخامت ۲ سانتیمتر برسد و با لیوان یا قالب گرد روی خمیر دایره هایی ایجاد می کنیم و دایره را بر می داریم و کف دست قرار می دهیم و از مواد میانی که به صورت دایره آن ها را آماده کرده بودیم، داخل خمیر می گذاریم و خمیر را می بندیم.

مرحله دهم

سپس با کف دو دست آن را گرد می کنیم و یا می توانید به صورت ماه به آن شکل دهیم. خمیر گرد را تا کنیم و مواد میانی را داخل آن قرار دهیم و لبه های خمیر را روی یکدیگر قرار دهیم و با چنگال روی لبه های خمیر فشار می دهیم تا هم طرح زیبایی روی خمیر ایجاد شود.

مرحله یازدهم

هم اینکه مطمئن شویم که خمیر باز نمی شود تا مواد میان آن زمان سرخ شدن داخل روغن بریزد. قطاب ها را همان زمان سرخ کردن به هر مقدار که در قابلمه جا می شود درست می کنیم و داخل روغن قرار می دهیم و نباید زودتر آماده کنیم.

مرحله دوازدهم

روغن را تست می کنیم اگر داغ شده بود به اندازه ای که قابلمه ظرفیت دارد قطاب داخل روغن قرار می دهیم و مداوم قطاب ها را بر می گردانیم و زیر و رو می کنیم تا همه جای قطاب به طور یکسان سرخ شود.اگر روغن کف کرد کف ها را از داخل روغن خارج می کنیم.

مرحله سیزدهم

(به دلیل استفاده از زرده ممکن است این اتفاق بیافتد) حرارت را به هیچ وجه زیاد کم نمی کنیم چون مغز خمیر نمی پزد، از ابتدا که روغن را روی حرارت کم گذاشتیم تا داغ شود تا آخرین عدد از قطاب ها که سرخ شود با همین حرارت کم باید سرخ شود.

مرحله چهاردهم

قطاب ها که سرخ شدند از داخل روغن بیرون می آوریم و در صافی قرار می دهیم تا روغن اضافه آن خارج شود.در ظرفی پودر قند می ریزیم و زمانیکه قطاب روغن اضافه اش را پس داد و از حرارت افتاد در ظرف پودر قند قرار می دهیم و در پودر قند آن را می غلطانیم تا کاملا آغشته به آن شود.

مرحله پانزدهم

سپس در ظرف مورد نظر قطاب را قرار می دهیم.اگر قطاب ها داغ باشند و در پودر قند آن ها را بغلطانیم خمیر می شوند و اگر زیاد از حرارت افتاده باشند و کاملا خنک شده باشند نیز دیگر پودر قند را به خود جذب نمی کنند. اگر می خواهید قطاب رژیمی داشته باشید قطاب ها را در سینی فر می چینیم.

مرحله شانزدهم

حالا فر را روشن می کنیم تا با دمای ۱۸۰ درجه به مدت  ۱۰ دقیقه گرم شود و بعد سینی را داخل فر قرار می دهیم تا به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قطاب ها پخته شوند.می توانید قطاب ها را در پودر قند نیز قرار ندهید و همان طور ساده در ظرف بچینید و کمی پودر پسته برای تزئین روی آن ها بپاشید.نوش جان

آخرین بروز رسانی در : دوشنبه 8 فروردین 1401

مطالب پربازدید از سراسر وب

کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام نکته چی و لینک مستقیم بلا مانع است.