طرز تهیه نان همبرگر

طرز تهیه نان همبرگر با بکینگ پودر طرز تهیه نان همبرگر بدون خمیر مایه نان همبرگر خانم گنجی نان همبرگر بزرگ نان همبرگر فینگر فود طرز تهیه نان همبرگر ساناز سانیا طرز تهیه همبرگر با خمیر نان باگت

نان همبرگر یکی از انواع نان‌های خوشمزه و فانتزی است که بافتی سبک و بسیار نرم و لطیف دارد و راحت و سریع درست می‌شود، نان همبرگر برای درست کردن انواع ساندویچ‌های مختلف و به خصوص همبرگر سرخ شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی کامل و مرحله به مرحله با طرز تهیه نان همبرگر در ادامه با سایت آموزشی نکته چی همراه باشید.

مواد لازم نان همبرگر
آرد نان فانتزی۲۵۰ گرم
آب۱۴۵ تا ۱۵۰ گرم
مخمر خشک یا مخمر تر۴ گرم یا ۱۰ گرم
شکر۵ گرم
نمک۴ گرم
روغن مایع۱۵ گرم
کنجدبه مقدار لازم

طرز تهیه نان همبرگر

مرحله ۱: تهیه مواد اولیه و ترکیب مخمر و آرد

برای طرز تهیه نان همبرگر ابتدا آرد نان فانتزی را الک کنید تا کاملا سبک و یکدست شود و سپس داخل یک ظرف بریزید و بعد مخمر را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند، از مخمر خشک به اندازه ۴ گرم و یا از مخمر تر به اندازه ۱۰ گرم استفاده کنید.

مرحله ۲: اضافه کردن شکر، نمک و آب به مواد

بعد مقداری شکر به ترکیب آرد اضافه کنید و هم بزنید تا کاملاً با هم مخلوط شوند سپس کمی هم نمک روی مواد بریزید و با هم ترکیب کنید، بعد آب را کم کم روی ترکیب مواد بریزید و هم بزنید و با دست ورز دهید تا خمیر جمع شود و شکل بگیرد.

مرحله ۳: ورز دادن خمیر با روغن مایع

وقتی که خمیر فرم گرفت و هیچ آردی داخل ظرف باقی نماند روغن مایع را روی مخلوط مواد بریزید و با دست ورز دهید تا روغن کاملاً به خورد خمیر برود و خمیر یکدست و نرم و لطیف شود، برای ورز دادن خمیر می‌توانید از دستگاه استفاده کنید.

مرحله ۴: شکل دادن به خمیر و استراحت آن

سپس خمیر را با دست جمع کنید و فرم دهید و چانه بزنید و بعد با خمیر چند ضربه روی سطح بزنید و سپس روی آن را با یک پلاستیک بپوشانید و اجازه دهید تا خمیر در دمای محیط به مدت ۲۰ دقیقه استراحت کند و عمل بیاید و حجم آن زیادتر شود.

مرحله ۵: وزن کردن خمیر و تقسیم آن به چهار قسمت

بعد از این زمان خمیر را وزن کنید که با این مقدار مواد معمولاً بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ گرم است و سپس و آن را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را با دست کمی ورز دهید و چانه کنید و سپس اگر حبابی روی آن است با دست از بین ببرید.

مرحله ۶: پوشاندن خمیر و استراحت دوم آن

سپس روی چانه‌های خمیر را با پلاستیک بپوشانید و اجازه دهید تا خمیرها به مدت ۱۰ دقیقه دیگر استراحت کنند و بافت آنها سفت و منسجم شود بعد از این مدت دست‌هایتان را با آب کمی مرطوب کنید تا خمیر به آن‌ها نچسبد و یکی از چانه‌ها را بردارید.

مرحله ۷: تزئین خمیر با کنجد

بعد با دست اطراف خمیر را مرتب کنید و سپس در یک ظرف مقداری کنجد بریزید و سطح خمیر را داخل ظرف فرو کنید تا روی خمیر کاملاً با کنجد پوشیده شود اگر طعم کنجد را دوست ندارید این مرحله قابل حذف هست و می‌توانید این کار را انجام ندهید.

مرحله ۸: آماده سازی خمیر برای پخت و استراحت سوم

همه خمیرها را به همین ترتیب آماده کنید و سپس داخل سینی فر یا قالب یک کاغذ روغنی قرار دهید و خمیرها را با فاصله در سینی بچینید و بعد روی خمیرها را با پلاستیک بپوشانید و اجازه دهید تا خمیرها به مدت یک ساعت دیگر استراحت کنند.

مرحله ۹: آماده سازی خمیر برای پخت در فر

بعد از این زمان پلاستیک را از روی خمیرها بردارید و روی آن‌ها مقداری آب اسپری کنید تا سطح آن‌ها خوب مرطوب شود و بعد سینی را در فر که از ۱۰ دقیقه قبل گرم شده است قرار دهید و سپس دمای فر را روی ۲۰۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

مرحله ۱۰: پخت اولیه خمیر با استفاده از بخار آب

سپس اجازه دهید تا خمیرها به مدت ۱۰ دقیقه در این دما بپزند، در ۱۰ دقیقه اول مقداری آب جوش را داخل یک ظرف بریزید و آن را در فر قرار دهید تا در هنگام پخت خمیر، آب بخار کند و بعد از این زمان ظرف آب را از داخل فر بیرون بیاورید.

مرحله ۱۱: پخت نهایی خمیر در دمای کمتر

بعد دمای فر را روی ۱۸۵ درجه سانتیگراد تنظیم کنید و اجازه دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه دیگر در این دما بپزند و سطح آن ها طلایی رنگ شود در ۱۰ دقیقه دوم نیازی به گذاشتن ظرف آب جوش داخل فر نیست، سپس سینی فر و یا قالب را از فر بیرون بیاورید.

مرحله ۱۲: خنک کردن، جدا کردن و نگهداری نان‌ها

سپس سینی را در دمای محیط قرار دهید تا نان‌ها خنک شوند و بعد به آرامی از روی کاغذ روغنی جدا کنید و در ظرف دیگری قرار دهید سپس نان‌ها را داخل کیسه فریزر قرار دهید و داخل فریزر بگذارید و از آن برای ۱ تا ۲ هفته نگهداری کنید در آخر نان همبرگر آماده و پخته شده را از وسط برش بزنید و همراه با آن انواع غذاهای خوشمزه و فست فودها و از جمله همبرگر میل کنید.

آخرین بروز رسانی در : جمعه 6 مرداد 1402
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر نام نکته چی و لینک مستقیم بلا مانع است.